AR EN DE RU TR

Hospitally Design

Otel, ofis vb. mekanlara girildiği ilk anda Lobi tasarımı kişiler üzerinde mekan ile ilgili ilk izlenimi oluşturur. Ayrıca, ortamdan ayrılmadan önce görülen son yerin burası olması dolayısıyla da, mekanlar hakkında kişiler üzerinde olumlu etkiler bırakmak için Lobi tasarımına önem verilmelidir. Buna rağmen, “Lobi” ya da ‘’giriş alanı’’ olarak adlandırılan yerler, mekanların genel tasarımı içinde ihmal edilen bölümler olmaya eğilimlilerdir. Bunlar göz önüne alındığında aslında bu alanları dekore etmek görüldüğü kadar kolay değildir. Yazının devamında Lobi tasarımı ile ilgili işinizi kolaylaştıracak faydalı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Otel Lobileri misafirlerin giriş çıkış işlemlerini yaptığı ve genellikle bekleme alanı olarak kullanılan bölümlerdir. Bu alanlar için öncelikle müşteriler üzerinde davetkar ve sıcak bir his uyandıracak mobilyalar seçilmelidir. Sandalye ve koltukları seçerken konforlu olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Burada vakit geçiren müşteriler için kullanılan sehpaların çay kahve vb. tüketimlere uygun seçilmesi de önemlidir. Tüm bu düzenlemeler, evlerin oturma odası yapısına benzer bir biçimde olabilir.

Lobiler, mekanlara girdiğiniz anda ilk karşılaşılan alanlardır ve bu alanların boyanması aşamasında kişiler üzerinde olumlu etkiler bırakacak sıcak ve yumuşak tonlar içeren açık sarı ya da açık kahverengi gibi renkler tercih edilmelidir. Minimalist bir dekor için; beyaz, krem rengi, kırmızı dokunuşlu sarı, su mavisi veya mor gibi doğal renkler seçerek bunları uyum içerisinde kullanmalısınız. Ayrıca, duvar resimleri veya alternatif duvar dekorları ile farklı renkleri de ortama dahil edebilirsiniz.

Doğru aydınlatma ile mekanlara farklı ve daha etkili anlamlar yüklemek mümkündür, bu sebeple Lobilerin aydınlatma sistemleri de kişiler üzerinde iyi izlenimler bırakacak şekilde dekore edilmelidir. Tavanın merkezinde yer alan büyük bir avize ve etrafına yerleştirilmiş hafif aydınlatmaların oluşturduğu bir sistem ya da dekor aplikler, masa lambaları, mumlar ve lambaderlerden oluşan zemin aydınlatma sistemleri gibi farklı stil ve işlevlere sahip öğeler kullanılabilir. Burada önemli olan Lobinin ilgili bölgelerinde doğru aydınlatma sistemlerini kullanmaktır.